HaberSon Dakika

Kahramanmaraş’ta 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde iki deprem!

Son dakika deprem...

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat saat 04.17’de, 7,7 büyüklüğünde, saat 13.24’te Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde iki büyük deprem meydana geldi. Kaydedilen depremler çevre il ve ilçelerde de hissedilirken, artçılarla birlikte çok sayıda deprem meydana meydana geldi. Deprem sonrasında ölü ve yaralı sayısı yetkili kişilerce açıklanırken, çok sayıda enkaz halindeki binada arama kurtarma çalışmaları sürüyor. İşte Kahramanmaraş’ta yaşanan büyük depremde son durum…

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde yaşanan 7,7 ve 7.6 büyüklüğünde depremin sonrasında çok sayıda bina yıkılırken, ölü ve yaralı sayıları gelmeye devam ediyor. Kahramanmaraş’ın yanı sıra Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde saat 04.26’da 6,4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Deprem bölgesinden artçı sarsıntı haberleri gelmeye devam ediyor. Peki, “Kahramanmaraş’ta, ölü, yaralı sayısı kaç ve kaç bina yıkıldı?” İşte detaylar…

KAHRAMANMARAŞ VE GAZİANTEP’TE DEPREM!

AFAD, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17’de, 7,7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi. AFAD, saat 04.26’da merkez üssü Gaziantep’in Nurdağı ilçesi olan 6,4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldiğini açıkladı.
Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde saat 13.24’te 7.6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi
Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından 6’nın üzerinde 3,  5’in 14, 4’ün üzerinde 33 olmak üzere toplamda 66 artçı sarsıntı meydana gelmiştir.

post-image-3

DEPREM BİRÇOK İLDE HİSSEDİLDİ

Her iki depremde Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’ndeki birçok il ve ilçe sarsıldı. Bazı il ve ilçelerde yıkılan binaların olduğu öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, valilerle görüşmelerinde depremden etkilenen bölgelerdeki durum ve arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Sağlık Bakanı Koca, Kahramanmaraş merkezli depremlerde şu ana kadar 1651 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 11 bin 119 kişinin yaralandığını bildirdi.

post-image-3

MİLLİ EĞİTİM BAKANI AÇIKLADI: 2 HAFTA ARA VERİLDİ!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: “Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya illerimizde bugün itibarıyla eğitim öğretime 2 hafta ara veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

post-image-3

YIKILAN BİNA SAYISI 2834 OLDU 

AFAD’dan gelen son açıklamada, depremler sonrası toplam 2834 binanın yıkıldığı ifade edildi. Açıklamada, “SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre an itibarıyla Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis ve Malatya illerinde toplam 1498 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; 8533 vatandaşımız yaralanmıştır. Bölgede görevlendirilen toplam arama ve kurtarma personel sayısı 9698, görevlendirilen araç sayısı 216, görevlendirilen iş makinesi 1511 ‘dır. Şimdiye kadar toplam 2834 binanın yıkıldığı ihbarı alınmıştır. Genelkurmay Başkanlığı tarafından 6 adet A400M, 5 adet C130, 7 adet C235 uçak ile İstanbul, Ankara ve İzmir’den bölgeye personel sevkiyatı planlanmış, 6 uçak bölgeye ulaşmıştır. Tüm İl AFAD Müdürlükleri teyakkuza geçirilmiş olup arama ve kurtarma başta olmak üzere tüm ekipler bölgeye sevk edilmektedir. Kahramanmaraş’a Kayseri Valisi, Hatay’a Mersin Valisi, Gaziantep’e Mardin Valisi, Adıyaman’a Tunceli Valisi, Osmaniye’ye Bingöl Valisi ve Malatya’ya Sivas Valisi koordinasyon sağlamak üzere görevlendirilmiştir. Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde 50 ülkeden toplam 62 ekip yardım teklifinde bulunmuştur.” ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Start a Conversation

Hi! Click one of our member below to chat on Whatsapp