Home / Kadın / Zeki Alasya Denince

Zeki Alasya Denince

Zeki Alasya Denince Bir Kuşağın Zihninde O Dakika Canlanan Unutulmaz Devekuşu Kabare Skeçleridir.

Devekuşu Kabare tiyatrosun 1967 yılında Haldun Taner, Ahmet Gülhan, Zeki Alasya ve Metin Akpınar tarafından kurulan, Türkiye’nin ilk kabare tiyatrosuydu.

devekusu-kabere

Muhtıra ve yasaklar döneminde hükümet icraatlarını en sert şekilde eleştiren Devekuşu Kabare zamanın en muhalif tiyatro oyunuydu. Replikleri ezbere bilinen oyunlara o sıralar bilet bulmak da büyük meharet istiyordu.

70’ler ve 80’lerde doğanların, ailelerinden sıkça duyduğu bir cümle vardır; “Aman sen bulaşma evladım.” Bu sebeple, bu iki kuşağın temsilcilerinin, içinde yaşadıkları ülkenin gerçekleriyle tanışmaları hep çeşitli vesilelerle olmuştur. Bunların en başında da, hiç kuşkusuz Zeki Alasya ve Metin Akpınar’lı Devekuşu Kabare vardır. Erbakan’ı, Demirel’i, Özal’ı, daha nice siyasi figürü ve temsil ettikleri değerleri öğreten, sağdan soldan bin bir zahmetle edinilen kabarelerin ‘beta/vhs’ videoları ile olmuştur.

devekusu_kabare-2

Devekuşu Kabare; mizahla yoğrulmuş, salt siyasi bir öğreti aracı gibi algılanmamalıdır. Elbette değildi. O zamanlar yetişen birçok insan, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Nevra Serezli, Selim Naşit, Cihat Tamer ve daha nice büyük oyuncu sayesinde, aslında, “Nasıl daha iyi bir insan oluruz” sorusunu ve cevap arayışlarını öğrendi. Bu yüzden bir çoğumuzun üzerimizde hakları vardır.

Zeki Alasya’nın vefat haberi ile üzülen binlerce hayranı, onun canladırdığı ve üzerinden yıllar geçse de, yüzlerde tebessümü hiç eksik etmeyen, skeçleriyle onu rahmetle anacaktır.  Işıklar içinde uyu Zeki abi…

About Sarı Dolmuş

Sarı Dolmuş bir haber portalıdır. Sarı Dolmuş ( Taksi Dolmuş ) hizmetleri ve gelişmeleri ile ilgili haberler sitemizde yayınlanmaktadır.

Check Also

İstanbul’da elektrik kesintisi

İstanbul’da elektrik kesintisi Ataşehir, Beykoz, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli ve Tuzla’nın bazı mahallelerine 4 Aralık’ta elektrik …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.