Home / Haber / TİCARİ ARAÇLARDA YAŞ SINIRI

TİCARİ ARAÇLARDA YAŞ SINIRI

TİCARİ ARAÇLARDA YAŞ SINIRI ŞARTI VE ÖZÜRLÜLERİN KULLANIMINA UYGUN HALE GETİRİLMESİ KARARI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ !!!

26.01.2012 tarih ve 2012 / 1-7 sayılı UKOME Kararı ile İstanbul genelinde faaliyet gösteren taksi, taksi dolmuş ve minibüslerin yaş sınırının 07.07.2013 tarihi itibarıyla uygulanmasına karar verilmiştir.
Ayrıca ilgili kanun gereği toplu ulaşım araçlarının özürlülerin erişilebilirliğine 07.07.2013 tarihine kadar uygun hale getirilmesi zorunlu olacaktır.
UKOME’nin (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) kararına göre İstanbul genelinde faaliyet gösteren taksi, taksi dolmuş ve minibüslerin yaş sınırının;
– Taksilerde 0-5 yaş olmasına, araç sahibi değişikliğinde 0-1 yaş, araç değişikliğinde 0-2 yaş olmasına,
– Taksi dolmuşlarda 0-8 yaş olmasına, araç sahibi değişikliğinde 0-1 yaş, araç değişikliğinde 0-4 yaş olmasına,
– Minibüslerde 0-10 yaş olmasına, araç sahibi değişikliğinde 0-4 yaş, araç değişikliğinde 0-6 yaş olmasına,
– Yaş sınırının 07.07.2013 tarihinden itibaren başlamasına karar verilmiştir.
Tüm ticari taksi, taksi dolmuş, minibüs ve servis esnafının belirtilen kurallara riayet etmeleri ve yaş sınırını geçen araçlarını belirtilen tarihe kadar değiştirmeleri gerekmektedir.

UKOME KARARLI YAŞ SINIRLARI

TİCARİ MİNİBÜS

10

TİCARİ TAKSİ

5

TAKSİ DOLMUŞ

8

PERSONEL SERVİSİ

19

KAMU SERVİSİ

19

TURİZM SERVİSİ

10

ÜCRETSİZ Y.SER.

19

OKUL SERVİSİ

12

01.07.2005 tarih ve 5378 sayılı Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun hükmünde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun”un geçici 3. Maddesi;

 “Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin özürlülerin erişilebilirliğine uygun olması için gereken tedbirler alır. Mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçları, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yedi yıl içinde özürlüler için erişilebilir duruma getirilir” ibaresi yapılan değişiklikle birlikte 4/7/2012 tarihli ve 6353 sayılı Kanunun 34 üncü maddesiyle, bu maddede yer alan “yedi yıl” ibaresi “sekiz yıl” şeklinde değiştirilmiştir. Söz konusu değişiklik sonucu kanunda belirtilen süre 7/7/2013 tarihinde sona erecektir”.

taksi_dolmuslar

About Sarı Dolmuş

Sarı Dolmuş bir haber portalıdır. Sarı Dolmuş ( Taksi Dolmuş ) hizmetleri ve gelişmeleri ile ilgili haberler sitemizde yayınlanmaktadır.

Check Also

İstanbul’daki terör saldırısı nedeniyle milli yas ilan edildi

İstanbul’daki terör saldırısı nedeniyle milli yas ilan edildi  İstanbul, Beşiktaş Vodafone Arena yakınında düzenlenen saldırılar …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.