Home / Haber / Sarı Dolmuş – Taksi dolmuş ücret tarifesi ve hatları düzenlendi

Sarı Dolmuş – Taksi dolmuş ücret tarifesi ve hatları düzenlendi

Sarı Dolmuş – Taksi dolmuş ücret tarifesi ve hatları düzenlendi

Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından İstanbul genelinde faaliyet gösteren taksi dolmuşların hatlarıyla ilgili güncelleştirme çalışmaları yapıldı. Aynı zamanda taksi dolmuşların mesafeye bağlı ücretlendirilmeleri konusunda da düzenleme yapılarak esnafın mağduriyeti giderilmiş oldu.

Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından İstanbul genelinde faaliyet gösteren taksi dolmuşların hatlarıyla ilgili güncelleştirme çalışmaları yapıldı. Bu çalışmayla taksi dolmuşlar İstanbul trafiğine daha büyük fayda sağlayacak. Aynı zamanda mesafeye bağlı ücretlendirilmeleri konusunda da düzenleme yapılarak esnafın mağduriyeti giderilmiş oldu.

kadikoy-guzergahİstanbul’un toplu ulaşım taleplerinin hızlı, güvenilir ve konforlu bir şekilde sağlanması ve toplu taşıma araçlarının tercih edilmesi amacıyla taksi dolmuş araçlarının; hatlarının, çalışma sistemlerinin düzenlenmesi gerekliliği öngörülmüştür.

Taksi dolmuş sisteminin etüt edilmesi maksadıyla, mevcut hatların; Toplam taşınan yolcu sayısı, Yolculuk süreleri, Gün içi ve hafta içi yolculuklarda ki değişiklikler, Kullanılan güzergâhlar, Mevcut ücret tarifesinin durumu hat bazında, arazi sayım ve büro analiz çalışmaları ile tespit edilmiştir.

Buna göre Taksi dolmuş hatlarının güzergâhları olmadan serbest çalışmalarının; İstanbul trafiğine yoğunluk getirdiği, diğer toplu ulaşım araçlarının güzergâhlarını ihlal ve denetleme kontrol mekanizmasının işlemez hale geldiği tespit edilmiştir. Ayrıca mevcut güzergâhların bazılarında günün sadece belirli zamanları çalıştıkları görülmüş bununda kullanıcılar için devamlılık sağlanamadığından mağduriyete neden olduğu gözlemlenmiştir.

Bu nedenle taksi dolmuş hatları için dar bölge sisteminin uygulanabilir olacağı yapılan sentez çalışması sonucu belirlenmiştir. Dar bölge sistemine göre; her araç 06:00–20:00 saatleri arasında kendi hatlarında, 20:00–06:00 saatleri arasında kendi bölgesinde serbest olarak hizmet vermelerinin optimal fayda sağlayacağı saptanmıştır.

Dar bölgeler;
1. Bakırköy-Yeşilköy Surdışı Grubu
2. Anadolu Yakası Üsküdar-Beykoz Grubu
3. Anadolu Yakası Kadıköy-Kartal Grubu
4. Eminönü- Fatih Suriçi Grubu
5. Beşiktaş-Beyoğlu Grubu,
olarak düzenlenmesinin işletmeciler açısından denge sağlayacağı düşünülmüştür. Ayrıca her hatta bir ana güzergâh birde mücbir sebeplerde (trafik akışının 5 km/saat ve altında olması halinde, kaza, yangın, alt ve üst yapı çalışmaları) kullanılabilecek alternatif güzergâh verilmiştir.

Mevcut iki hattın (Pangaltı-Kasımpaşa-Eminönü ve Suriçi-Eminönü-Karaköy) yolculuk taleplerinin sadece günün yoğun saatlerinde olmasından dolayı ilga edilerek hatlarda çalışan 8 aracın; Bakırköy – Taksim, Yeşilköy – Taksim, Kocamustafapaşa – Taksim, Cevizlibağ – Topkapı – Taksim, Beşiktaş – Taksim Hatlarına dağıtılarak sorunun çözüleceği tespit edilmiştir. Noter huzurunda yapılacak kura çekimi ile hangi aracın hangi hatta gideceği belirlenecektir.

Taksi-Dolmuş ücret tarifelerinin belli kurallara bağlanamamasından dolayı kullanıcılar ve işletmeciler tarafından adaletsizlik oluştuğu, ücret tarifesinin analitik-ampirik (km bazlı) bir formülle eşit şartlarda değerlendirilmesi zorunlu görülmüştür. Bu kapsamlı çalışmayla birlikte bu tip sıkıntılar ortadan kaldırılmaktadır. Taksi dolmuşların ücret tarifelerinin ve güzergâhlarının düzenlenmesi hem esnafın hem de bu araçları kullanan vatandaşların sıkıntılarını gidererek, toplu ulaşım aracı olarak taksi dolmuşları daha rahat kullanmalarını sağlayacaktır.

About Sarı Dolmuş

Sarı Dolmuş bir haber portalıdır. Sarı Dolmuş ( Taksi Dolmuş ) hizmetleri ve gelişmeleri ile ilgili haberler sitemizde yayınlanmaktadır.

Check Also

“Kafes” 12 Eylül’e Ülkücülerin gözünden bakacak

12 Eylül darbesini Ülkücülerin gözünden ekrana taşıyacak sinema filmi “Kafes”in çekimlerine başlandı. Gölbaşı ilçesinde çekilen …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.