Home / Haber / Dolmuş Durakları Kahyaları EK/6 Sigorta Kapsamına alındı

Dolmuş Durakları Kahyaları EK/6 Sigorta Kapsamına alındı

DOLMUŞ DURAKLARI KAHYALARI EK/6 SİGORTA KAPSAMINA ALINDI SGK ÜNİTELERİ NE YAPACAK?

6111 sayılı Torba yasa ile 2011 yılının Şubat Ayında EK/6 5510 sayılı Kanununa eklenmiştir.

Bundan üç sene önce Dolmuş duraklarında çığırtkanlık yapan kahyalara EK/6 Kapsamında SGK İl yada SGM müracaat etseler bile kapsama alınmazdı.

5510- EK/6 Kanunda ,Yönetmelikte ve Genelgeler de bununla ilgili düzenlemeye yönelik paralellik yoktu.

2014/5 sayılı Genelgeyle , üç sene önce verilmeyen bir hak ,birden bire verilmiş oldu.

Kısaca aklımıza da şu slogan gelmiş oldu.

‘’Ben Lafa Değil ,İcraata Bakarım’’ diyerek SGK bu anlamda Genelgeye yaptığı ekleme ile dolmuş durak kahyalarını ,çığırtkanlarını kayıt altına alma da hamle yaptı.

Kanun maddesine baktığımızda;

‘’5510 sayılı Kanuna 1/3/2011 tarihinden itibaren eklenen ek 6. madde ile hizmet akdine tabi şehir içinde çalıştıkları taksi, dolmuş ve diğer toplu taşıma araçlarında ay içinde on günden az çalışmaları bulunanlar, 4. maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılacaklar, bu durumdaki sigortalılar aylık otuz gün süre hizmet karşılığı olan primlerini kendileri ödeyeceklerdir.’’

Kanun da açıkça belirtilen kesim ise ;

‘’Hizmet akdine tabi şehir içinde çalıştıkları taksi, dolmuş ve diğer toplu taşıma araçlarında ay içinde on günden az çalışmaları bulunanlar’’ denilerek şoförler işaret edilmiştir.

2014/5 Sayılı Genelge de ise;

Kanunun ek 6 ncı maddesinde ticari taksi, dolmuş ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu taşıma araçlarında kısmi süreli çalışanlar sigortalı sayılmakta olup, şehir içi toplu taşıma araçlarının (taksi, dolmuş, otobüs) geliş ve gidiş saatlerini kaydeden, bekleyen yolcuların sıra düzenini sağlayan ve bu araçlara binme işini organize eden kişiler (değnekçi, kahya, simsar, çığırtkan v.b. isimlerle adlandırılan) ücretlerini günlük ya da haftalık olarak dolmuş hattındaki şoförlerden almakta olduklarından bunların ek 6 ncı maddeye tabi sigortalılık talepleri kabul edilecektir.

Genelge de;

‘’Şehir içi toplu taşıma araçlarının (taksi, dolmuş, otobüs) geliş ve gidiş saatlerini kaydeden, bekleyen yolcuların sıra düzenini sağlayan ve bu araçlara binme işini organize eden kişiler (değnekçi, kahya, simsar, çığırtkan v.b. isimlerle adlandırılan) ücretlerini günlük ya da haftalık olarak dolmuş hattındaki şoförlerden almakta olduklarından bunların ek 6 ncı maddeye tabi sigortalılık talepleri kabul edilecektir.’’

Asıl sıkıntı burada başlayacak;

SGK ünitesinde işveren servislerinde tescil işlemi yapacaklar için sıkıntı başlıyor.
5510 sayılı Kanunun ek 6. maddesi kapsamında sigortalı olmak isteyenler “Şehir İçi Toplu Taşıma Araçlarında Kısmi Süreli Çalışanlara Ait Giriş Bildirgesi” (EK-13) ile bildiriliyor.
‘’Şehir içi toplu taşıma araçlarının (taksi, dolmuş, otobüs) geliş ve gidiş saatlerini kaydeden, bekleyen yolcuların sıra düzenini sağlayan ve bu araçlara binme işini yönlendiren kişilerin Kanunun ek 6 ncı maddesine göre sigortalılıklarının sağlanmasına yönelik müracaatlarında, ücret aldığı araç sürücüsü ile zabıtanın onayı yeterli olacaktır.’’

Genelgeyi hazırlayanlar konuyla ilgili uygulamaya göre örnek hazırlamamıştır.

Örneğin:

Taksim-Bakırköy hattında çalışan sarı dolmuşların kahyası Hasan Bey SGK beni EK/6 kapsamında sigortalı yapın diyerek ilgili üniteye müracaat ettiğinde EK/13 “Şehir İçi Toplu Taşıma Araçlarında Kısmi Süreli Çalışanlara Ait Giriş Bildirgesi” ünite memuruna uzattığında ,işlemler de biraz kafalar karışacaktır.

Kahya Hasan bey en az günde 30 aracı kullanan şoförden günlük yada haftalık çığırtkanlık ücreti alabilir.

Şimdi ücret aldığı 30 araç sürücüsü ile hizmet sözleşmesi mi olacaktır.

5510/EK-6 Maddesinde şoförlerden bahsedilse de genelge ile dolmuş ,durak çığırtkanlarını kapsama alınması bize kanunu sorgulatacaktır.

Ünite Memurları ise konuyla ilgili yayınlanacak bir iç emirle yada örneklerle, EK-13 “Şehir İçi Toplu Taşıma Araçlarında Kısmi Süreli Çalışanlara Ait Giriş Bildirgesi” ilgili bölümlerinin yeniden revize edilmesine ihtiyaç duyulacaktır.

KAYNAK:http://www.sgkdestek.com/makale/10112/

sarı-dolmus-durak

About Sarı Dolmuş

Sarı Dolmuş bir haber portalıdır. Sarı Dolmuş ( Taksi Dolmuş ) hizmetleri ve gelişmeleri ile ilgili haberler sitemizde yayınlanmaktadır.

Check Also

İstanbul’da elektrik kesintisi

İstanbul’da elektrik kesintisi Ataşehir, Beykoz, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli ve Tuzla’nın bazı mahallelerine 4 Aralık’ta elektrik …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.